Muhu tikand

Igaküla kokkutulek 2012

Igaküla lapsed jälle kodus.

 

muhu tikand, muhu tikandi kursus, õpi muhu tikandit, muhu kultuur, muhu pärandIgaküla kirjalik ajalugu ulatub ca 450 aasta tagusesse aega. Jäädvustatud on 55 „suitsu“ oma paljude tänaseni kasutuses perenimedega, olles Muhumaa rahvastiku kõrghetkel 19-20 sajandivahetusel Muhu kõige suurem küla.

Igaküla küla on suur sumbküla, kus kiviaedadega ääristatud laiad külatänavad looklevad läbi küla. Olemasolevates eluõuedes on säilinud rehielamud koos paljude unikaalsete kividest abihoonetega, säilitades Muhu saarele omase külamiljöö. Kõike seda täiendavad pärandkultuuriobjektidena veskijalad, lubjaahi, vanad paevõtukohad, pühapaigad, muinaspõllud, tühjaksjäänud kodud.

Küla sümbol maamärkideks on taastatav vana külakaev, muinasaegsete pärimustega seotud Ekumägi ja Igikivi, Suure Laeva Auk ja Musta Mardi Mägi.
Eelmise sajandi 50. aastatel algas suur väljarändamine peamiselt mandrile. Lasterikaste perede toitmine oli kodukoha hoidmisest tähtsam. Noored pered lahkusid ja talud hääbusid. Majad müüdi  ehitusmaterjalina maha või võeti osadena kaasa. Kaasa võeti kõik pärimused, lood ja mälestused.

2012.a. on Igakülas veel/või juba  ”katustatud” 19 kodu. Ülejäänud endised kodukohad oma kiviaedade, õuepuude ja majaasemetega, mõnel veel keldergi kasutatav, ootavad vapralt oma uusi hoidjaid. (Vaata lisa Igaküla kodud)
Tänaseks omab Igakülas sissekirjutust 14 elanikku. Nendest 2/3 on veel põlised, ehk meie elav teabevara. Varakevadest hilissügiseni lisanduvad periooditi mujal „talvituvad“ pereliikmed ja suvilate omanikud,  ligemale 60 inimest  s.h. ca 20 last vanuses 0-16.

Meie väljarännanud kunagised lapsed on tänaseks saanud vanavanavanemateks, kes vahetevahel oma koduküla koos järeltulijatega külastavad. Kuid paljud tulevad otsima juba läbi mälestuste oma esivanemate jälgi.

Kuna Igaküla rahvas ei ole teadaolevalt kunagi oma ajaloos saanud kokku sellisel moel, et kohtuksid üheaegselt nii kodusolijad kui ka kõik väljarännanud, siis käesoleva projekti elluviimisega.

  1. Tahame üksteist korraga tervitada ja ära tunda. Aidata taastulijail leida oma koduvärav ja aja jooksul muutunud lapsepõlve mängumaad.
  2. Kodusolijatena kuulame  ja vaatame tulijate kaasatoodud mälestusi, et neid enda omadega kokku sobitada ja jälle omakorda jagada.
  3. Jutustame ja näitame, kuidas oleme ise hakkama saanud ja mida põnevat meil teoksil on.
  4. Kuulame koos uudiseid Muhu vallast ja sellest kui kena on Muhumaal olla ja mida siin kõik koos teha saaks, kui kõik lapsed päriselt jälle kodus oleksid……

Ootame uudishimulikke Koguva külast, kelle koduteed on ikka ja jälle meie külast läbi käinud.

 

Esialgne  Ajakava   

28. juuli 2012

Kogunemine 10.00 – 11.00-ni

Igaküla Kapitsal vana külakao juures.

INFO:

Inna Ligi

inna.ligi@gmail.com

Tel. 51 909 290

Kes soovib tulla eelmisel päeval, kaasa telk või võimalus majutust broneerida Muhu majutusettevõtetes…..

Kaasa võtta mälestusi – ideaalvariandis juba kirjutatult või salvestatult, fotod, mida saaksime kohapeal skanneerida.

muhu tikand, muhu tikandi kursus, õpi muhu tikandit, muhu kultuur, muhu pärand

Kes kasutab Facebook-i saab tutvuda ka siin Muhu Igaküla.

 

Jalutuskäik läbi küla mere äärde

pildistanud Lauri Ligi ja Timo Ligi

pilte ei leitud