Väljavõte raamatust Irma Järvesalu „MUHU MEISTRID“
Vendade lastest said tikkijad.
Nii Floriida Tüür (s.1926) kui Leida Kirst (s.1930) on pärit Igakülast. Nende isad olid vennad – Floriida on Joosep Osa ja Leida Timofei Osa tütar. Kui käsitöögeenidest veel rääkida, olgu öeldud, et Leida vanaema Eleena (Naaber) Sõber ja Raissa Saaremäeli isa olid õde-vend.
Käsitöömeistrid Floriida ja Leida omandasid käsitööhariduse Kuressaare tehnikumis ja õppisid Tallinna Õpetajate Instituudis. Mõlemad naised töötasid õpetajaina ja hiljem kaua aega UKU-s.
Floriida Tüür armastab peret, käsitööd, lilli ja joonistamist. Koguva Männiku perenaine on kenasti kirjeldanud oma sünnikodu Väljat: Pisike majahütt, tuba, kamber, esikamber. Madal, aga alati väga puhas. Värvimata puupõrandale sätiti kaltsuvaibad. Põrandalauad muutis seebisoodaga pesemine lubivalgeks.
Floriida Tüür on roosinud pätte, džempreid, seinapilte. Kapisahtlis hoiab Männiku perenaine hoolega ema noorpõlve tööd – roositud tekki. Tikkija mustrid sünnivad kergelt. Talle meeldib kavandile kanda lihtsaid rukkililli ja karikakraid. Tikkija tööd on jõudnud Austraaliasse, Soome, Rootsi ja mujalegi. Floriida avatud, rõõmsameelne olek lummab.
Samas majas asub ka praegu tuntud Männiku käsitöötuba
Leida Kirstu käsitöö kõrget taset on imetletud Saksamaal, Venemaal, Vietnamis, Jaapanis, Eestis ja mujalgi. Nii kaugele UKU ajal töid ju saadeti. UKU-s omistati meistrile kõrgema järgu tikkija nimetus. Kui Leida tuttava inglise filoloogist tütar sattus Inglismaal kuninganna vastuvõtule, seljas Leida tikitud pluus, tikandi ilust vaimustuti.
Leida Kirstu elu on olnud ka võitlus haigusega, operatsioonid, kuid käsitöökirg ja muhulase jonn on ikka võitjaks jäänud. Suvekodus Igakülas Antsu Matsil jagab ta kõigile soovijaile oma kogemusi ja tarkusi. Seda on ta teinud ka mitmetel kokkutulekutel, näiteks 1998.a. Nautse Mihklil Saare maanaiste kokkutulekul.
L.Kirstu on välja andnud mustrite kogumiku „ Muhu tikand “. 2001.a. algul on Leida Kirst kirjutanud: Sellest “ Muhu tikand “ sünnist niipalju: õppisin töö kõrvalt Tallinna Kultuuriülikooli A. Laikmaa nim. Maalistuudios maalikunsti ja kompositsiooni. Siis ütles mu juhendaja, et mul on kolm omadust, mida igaühel ei ole ja ma ei tohi neid endale jätta.
Need on:
1. Looja and värvi ja kompositsiooni tunnetuses.
2. Olen saanud õpetust selles, tean kompositsiooni reegleid, nippe ja trikke.
3. Tunnen kõiki tikkimise võtteid.
4. Kõik minu sellealased tööd on igal tasandil tunnustust saanud.
Need olid ka peamised põhjused, mis aitasid kaasa raamatu „ Muhu tikand“ sünnile.
Leida Kirstu töödest on korraldatud personaalnäitusi Tallinnas Ja Kuressaares. Oma maalidel on L. Kirst kujutanud kodusaare ilu- kadakaid ja rannamotiive.
Kasutatud kirjandus: Järvesalu Irma. MUHU MEISTRID 2001 Kuressaare